Debata Antytezy: „TW Bolek – czy chrześcijanin powinien osądzać, wybaczyć czy milczeć?”

TW

Jako Chrześcijańskie Centrum „Antyteza” serdecznie zapraszamy na publiczną, otwartą debatę pt. „TW Bolek – czy chrześcijanin powinien osądzać, wybaczyć czy milczeć?”

Odbędzie się ona 14 marca (poniedziałek), o godzinie 19.00 w DOMU HARCERZA w Gdańsku przy ul. Za Murami 2-10 (naprzeciwko Teatru Szekspirowskiego)

Wstęp wolny!

Podczas spotkania zostaną przedstawione trzy stanowiska (10-15 min. każde):
1. Perspektywa chrześcijańska na debatę o Lechu Wałęsie
2. Stanowisko i argumenty krytyków Lecha Wałęsy
3. Stanowisko i argumenty obrońców Lecha Wałęsy

Do debaty jako reprezentanta stanowiska krytycznego zaprosiliśmy przedstawiciela środowiska historyczno-patriotycznego, zaś jako reprezentanta obrony – przedstawiciela KOD (Komitetu Obrony Demokracji).

Po wystąpieniach zapraszamy do dyskusji: komentarzy oraz pytań do zaproszonych mówców.

Po ujawnieniu akt TW „Bolka” przez IPN ukrywanych przez wiele lat przez gen. Kiszczaka ponownie rozgorzała dyskusja nad zasługami i winami Lecha Wałęsy. Słuchając komentarzy trudno nie uprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z debatą, której stawką są głównie polityczne wpływy (lub destabilizacja Polski), nie zaś rzetelne i uczciwe poznanie prawdy. Sam Lech Wałęsa swoimi wypowiedziami i działaniami nie ułatwia tego zadania. Wręcz przeciwnie.

Opinie obywateli są podzielone. Z jednej strony mamy głos zdecydowanego potępienia, zarzutów o zdradę przyjaciół, ideałów Solidarności oraz przekreślenie wszystkiego, co Lech Wałęsa uczynił w walce o wolną Polskę, z drugiej zaś zdecydowanego poparcia LW jako ikony Solidarności i walki z komunizmem. Dlatego widzimy potrzebę merytorycznej, kulturalnej, rzeczowej dyskusji. Jest to pierwsza publiczna i otwarta debata, w której dajemy możliwość dyskusji obu stronom oraz wyrażenia stanowiska przez mieszkańców naszego miasta.

– Jakie stanowisko w tej debacie powinniśmy zająć? Ocenić? Wybaczyć? Zrozumieć? Zamilknąć?

– Jak oddzielić fakty od ich interpretacji?

– Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować chcąc zrozumieć i poprawnie ocenić obecnie toczącą się debatę w Polsce oraz działania byłego lidera Solidarności?

– Co Biblia mówi o tajnych współpracownikach, współpracy z wrogiem, definicji zdrady, winie, grzechu, wyznaniu, przebaczeniu itd.?

– W jaki sposób we wzajemnym szacunku rozmawiać o sprawach ważnych dla Polski, które dzielą i wywołują emocje?

Strona wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/1667790010149951/

Comments

comments